Natrag

FIDIPROFEN 200 mg šumeće tablete

Fidiprofen 200 mg šumeće tablete jedine su šumeće tablete na hrvatskom tržištu koje sadrže ibuprofen u obliku DL-lizina. Ibuprofen-DL-lizin oblik je ibuprofena izrazito brzog nastupa djelovanja, koje je dodatno pojačano samim oblikom lijeka – šumećim tabletama.

Što su Fidiprofen 200 mg šumeće tablete i za što se koriste ?

Djelatna tvar u Fidiprofen 200 mg šumećim tabletama je ibuprofen. Ibuprofen spada u skupinu lijekova koji djeluju na koštano-mišićni sustav - nesteroidni pripravci s protuupalnim i antireumatskim djelovanjem (derivati propionske kiseline). Koristi se za ublažavanje i uklanjanje blagih i umjerenih bolova (glavobolja, bolovi u mišićima, zubobolja, menstrualni bolovi i druga bolna stanja) te za snižavanje povišene tjelesne temperature kod odraslih i djece u dobi iznad 12 godina (tjelesna težina veća od 40 kg).

Što morate znati prije nego počnete uzimati Fidiprofen 200 mg šumeće tablete ?

Nemojte uzimati Fidiprofen 200 mg šumeće tablete:

  • ako ste alergični (preosjetljivi) na ibuprofen ili neki drugi sastojak ovog lijeka
  • ako imate astmu ili alergiju izazvanu uzimanjem ovog ili srodnog lijeka te ostalih nesteroidnih protuupalnih lijekova ili acetilsalicilatne kiseline
  • kod ranijih krvarenja ili perforacija u probavnom sustavu te aktivnog, kroničnog ili hemoragičnog ulkusa želuca i/ili dvanaesnika vezanih za prethodno uzimanje nesteroidnih protuupalnih lijekova
  • kod ulceroznog kolitisa i Crohnove bolesti
  • kod ozbiljne bolesti jetre i bubrega
  • kod teškog zatajenja srca te ako ste bili podvrgnuti ili očekujete operaciju na srcu
  • kod sistemskog lupus erythematosusa

Upozorenja i mjere opreza

Obratite se svom liječniku ili ljekarniku prije nego uzmete Fidiprofen 200 mg šumeće tablete:

  • ako bolujete od astme povezane s kroničnim rinitisom, kroničnim sinusitisom ili nosnim polipima
  • ako uzimate lijekove protiv zgrušavanja krvi
  • kod bolesti srca (zastojna srčana insuficijencija, preboljeli infarkt srca, ishemijska bolest srca)
  • kod poremećene funkcije jetre i bubrega
  • ako imate nereguliran povišen krvni tlak, preboljeli moždani udar, bolest perifernih arterija, povišenu koncentraciju masnoća u krvi, šećernu bolest ili ste pušač
  • ako uzimate drugi lijek iz iste skupine
  • ako ste trudni, planirate trudnoću ili dojite
  • ako bolujete ili ste preboljeli čir na želucu ili dvanaesniku ili ste imali perforaciju čira na želucu ili dvanaesniku
  • ako uzimate acetilsalicilatnu kiselinu u dnevnoj dozi od 100 mg za zaštitu od srčanog infarkta ili tromboze, liječenje ibuprofenom se ne preporuča.

Ovaj lijek može izazvati napad astme, pogotovo kod osoba preosjetljivih na acetilsalicilatnu kiselinu i/ili nesteroidne protuupalne lijekove.

Ako se tijekom primjene ovog lijeka jave simptomi alergijske reakcije (osip, teško disanje, otok lica, usana, jezika, ili smetnje u grlu) te bilo koja od niže navedenih reakcija, prekinite terapiju i odmah se obratile Vašem liječniku:

  • generalizirani osip po koži
  • iznenadni napad teškog disanja zbog stezanja glatkih mišića u bronhima (bronhospazam) koji može biti češći u osoba koje boluju od astme
  • crna, krvava ili katranasta stolica
  • povraćanje sadržaja sličnog talogu crne kave
  • pojava edema i porast tjelesne težine
  • mučnina, bol u želucu, snižena temperatura, gubitak apetita, tamni urin, svijetla stolica, žutica
  • groznica, grlobolja, glavobolja
  • slabost mišića, modrice, zujanje u ušima, bol, ukočenost
  • glavobolja, temperatura, ukočenost šije, povećana osjetljivost na svjetlo, hladnoća, ljubičaste mrlje na koži i/ili konvulzije

Ako se tijekom primjene ovog lijeka javi bilo koja od niže navedenih reakcija, možete nastaviti uzimanje lijeka, ali se javite Vašem liječniku:

  • osjećaj pokvarenog želuca, blaga žgaravica, proljev, zatvor
  • nadutost
  • vrtoglavica, glavobolja, nervoza
  • svrbež kože, osip po koži
  • smanjena oštrina vida, pojava mrlja u vidnom polju
  • zujanje u ušima

Drugi lijekovi i Fidiprofen 200 mg šumeće tablete

Obavijestite svog liječnika ili ljekarnika ako uzimate ili ste nedavno uzeli ili biste mogli uzeti bilo koje druge lijekove, uključujući i one koje ste nabavili bez recepta.

Istodobna primjena ibuprofena i nekih lijekova može dovesti do nepoželjnih interakcija. To se posebno odnosi na oralne pripravke bifosfonata, druge lijekove za artritis (npr. acetilsalicilatna kiselina, ketoprofen, metotreksat), lijekove koji smanjuju zgrušavanje krvi (npr. varfarin), tiklopidin, kortikosteroide (npr. prednizon, deksametazon), ciklosporin, lijekove za liječenje visokog krvnog tlaka (uključivo ACE inhibitore kao što su kaptopril, benazepril, enalapril, lizinopril; blokatore angiotenzin II receptora kao što je losartan; beta blokatore), diuretike (furosemid, hidroklorotiazid), preparate digitalisa, litij, kinolonske antibiotike, zidovudin.

Ibuprofen ne treba primjenjivati 8-12 dana poslije primjene mifepristona.
Vaš liječnik mora provjeriti doze pojedinih lijekova, odnosno pratiti Vas zbog mogućih nuspojava.

Ako vam je liječnik propisao acetilsalicilatnu kiselinu u dnevnoj dozi od 100 mg u cilju zaštite od srčanog ili moždanog udara možete je uzimati istodobno s ibuprofenom, ali strogo poštujući savjet liječnika (vidi dio 3).

Fidiprofen 200 mg šumeće tablete s hranom, pićem i alkoholom

Uzimanje Fidiprofen 200 mg šumećih tableta s hranom ili bezalkoholnim pićima ne utječe na djelovanje lijeka. Ako imate osjetljiv želudac uzmite ovaj lijek u toku jela. Za vrijeme uzimanja ovog lijeka ne konzumirajte alkohol jer on može povećati rizik od gastrointestinalnog krvarenja.

Trudnoća, dojenje i plodnost

Ako ste trudni ili dojite, mislite da biste mogli biti trudni ili planirate imati dijete, obratite se svom liječniku ili ljekarniku za savjet prije početka liječenja ovim lijekom.

Tijekom prvih šest mjeseci trudnoće liječnik može na temelju procjene odnosa rizika i koristi propisati ovaj lijek. Uzimajte ga isključivo prema savjetu liječnika. Nipošto ne smijete uzeti ovaj lijek nakon šestog mjeseca trudnoće jer može štetno utjecati na plod. Ako Vam ginekolog ipak propiše ovaj lijek, morate se striktno pridržavati njegovih uputa.

Ovaj lijek se izlučuje u majčinom mlijeku te kao mjeru opreza njegovu primjenu tijekom dojenja treba izbjegavati.

Upravljanje vozilima i strojevima
Tijekom uzimanja ovog lijeka postoji mogućnost pojave vrtoglavice i poremećaja vida.

Fidiprofen 200 mg šumeće tablete sadrže aspartam
Sadrži izvor fenilalanina. Može naškoditi osobama koje boluju od fenilketonurije.

Kako uzimati Fidiprofen 200 mg šumeće tablete

Uvijek uzmite ovaj lijek točno onako kako je opisano u ovoj uputi ili kako su Vam rekli Vaš liječnik ili ljekarnik.

Odrasli i djeca iznad 12 godina

Bol (blaga do umjerena): 1 šumeća tableta (200 mg) svakih 4-6 sati ili 2 šumeće tablete (400 mg) 3 puta na dan. Uzimanje ibuprofena za smanjenje boli ne bi smjelo biti dulje od 10 dana, osim ukoliko liječnik ne odredi drugačije.

Glavobolja: 2 šumeće tablete (400 mg) na dan. U slučaju da glavobolja traje dulje od 3 dana, javite se liječniku.

Povišena temperatura: 1 šumeća tableta (200 mg) svakih 4-6 sati. U slučaju da povišena temperatura traje dulje od 3 dana, javite se liječniku.

Dismenoreja: 1 šumeća tableta (200 mg) svakih 4-6 sati na dan.

Ukupna dnevna doza Fidiprofen 200 mg šumećih tableta ne bi smjela biti veća od 6 šumećih tableta (1200 mg) na dan, osim ako liječnik ne odredi drugačije.

Ako uzimate acetilsalicilatnu kiselinu u dnevnoj dozi od 100 mg tijekom najmanje 8-10 dana i ne možete izbjeći istodobnu primjenu ibuprofena, doza ibuprofena ne smije biti veća od 1200 mg dnevno, a duljina primjene najviše 8-10 dana. Preporuča se 1-2 šumeće tablete uzeti 3 puta na dan (svakih 4-6 sati). Tabletu ibuprofena uzmite najmanje 1,5-2 sata nakon ili najmanje 8 sati prije tablete acetilsalicilatne kiseline.

Osobe starije dobi:
Nije potrebno prilagođavanje doze, a u slučaju oštećenja funkcije bubrega i jetre potražite savjet liječnika. Ako Vaši simptomi zbog kojih uzimate ovaj lijek ne prestaju nakon 3-5 dana te ako se stanje pogoršava ili se razviju novi simptomi, za daljnje liječenje konzultirajte se s liječnikom ili ljekarnikom.

Primjene u djece
Ovaj lijek smije se primjenjivati samo kod odraslih i djece u dobi iznad 12 godina (tjelesna težina veća od 40 kg).

Način primjene

Šumeću tabletu treba potpuno otopiti u punoj čaši vode i odmah popiti. Fidiprofen 200 mg šumeće tablete možete uzimati neovisno o jelu, osim osoba koje imaju osjetljiv želudac kojim se preporuča uzimanje lijeka tijekom jela.

Ako uzmete više Fidiprofen 200 mg šumećih tableta nego što ste trebali

U slučaju predoziranja ili slučajnog uzimanja prevelike količine lijeka javite se svom liječniku, ljekarniku ili najbližoj zdravstvenoj ustanovi.

Najčešći simptomi primjene većih doza lijeka su mučnina, povraćanje, bol u trbuhu ili rjeđe proljev. Zujanje u ušima, glavobolja i gastrointestinalno krvarenje također su mogući. U slučaju ozbiljnijeg trovanja, toksičnost je zabilježena na nivou centralnog živčanog sustava i manifestira se u vidu omamljenosti, povremeno ekscitacije i dezorijentacije ili kome. U nekim slučajevima može doći do pojave grčeva. Kod ozbiljnijeg trovanja može se javiti metabolička acidoza, a protrombinsko vrijeme/INR može biti produženo. Akutna bubrežna insuficijencija i oštećenje jetre se također mogu javiti. Moguće je i pogoršanje astme kod astmatičnih bolesnika.

Ako ste zaboravili uzeti Fidiprofen 200 mg šumeće tablete

Zaboravite li uzeti lijek u uobičajeno vrijeme, nastavite sa sljedećom uobičajenom dozom.

Nemojte uzeti dvostruku dozu kako biste nadoknadili zaboravljenu dozu.

Ako prestanete uzimati Fidiprofen 200 mg šumeće tablete

Fidiprofen 200 mg šumeće tablete su namijenjene ublažavanju bolova i/ili sniženju povišene tjelesne temperature. Jedina moguća posljedica prestanka uzimanja FIDIPROFEN 200 mg šumećih tableta je da se simptomi zbog kojih ste ih počeli uzimati ponovno pojave (ako bolest koja ih uzrokuje još uvijek traje).

U slučaju bilo kakvih nejasnoća ili pitanja u vezi s primjenom Fidiprofen 200 mg šumećih tableta obratite se svom liječniku ili ljekarniku.

Moguće nuspojave

Kao i svi lijekovi, Fidiprofen 200 mg šumeće tablete mogu uzrokovati nuspojave iako se one neće javiti kod svakoga.

U tijeku primjene mogu se javiti sljedeće nuspojave zavisno o učestalosti:

Često (nuspojava se pojavljuje u 1 do 10 na 100 bolesnika):

  • bol u trbuhu, mučnina, loša probava.

Manje često (nuspojava se pojavljuje u 1 do 10 na 1000 bolesnika):

  • glavobolja
  • vrtoglavica, slabost, osjećaj umora i pospanost
  • kožni osipi, urtikarija, svrbež.

Rijetko (nuspojava se pojavljuje u 1 do 10 na 10000 bolesnika):

  • reakcije preosjetljivosti, anafilaksija, astma, otežano disanje uslijed suženja dušnika, osjećaj nedostatka zraka
  • izgubljeni osjet na jednoj strani tijela
  • poremećaji vida- mutna slika, smanjena oštrina vida
  • zujanje ili šum u ušima
  • poremećaj rada srca, infarkt miokarda, povišen krvni tlak, otok
  • proljev, povraćanje
  • povišeni jetreni enzimi, upala jetre, žutica
  • povećana osjetljivost na svjetlo
  • gusto točkasto ili mrljasto krvarenje u koži nastalo zbog oštećenja krvnih žila.

Vrlo rijetko (nuspojava se pojavljuje u manje od 1 bolesnika na 10000 bolesnika):

  • pad broja trombocita, bijelih krvnih zrnaca, akutno febrilno stanje praćeno teškim oštećenjem funkcije koštane srži, aplastična i hemolitička anemija
  • depresija, smetenost, halucinacije
  • aseptički meningitis (upala moždanih ovojnica praćena simptomima kao što su ukočen vrat, glavobolja, mučnina, povraćanje, povišena tjelesna temperatura i dezorijentiranost),
  • pojava lebdećih mrlja u vidnom polju, promjene kolornog vida, upala vidnog živca (optički neuritis)
  • moždani udar
  • upalne promjene na sluznici usne šupljine, upala želuca, čir na želucu ili dvanaesniku, pojava krvi u stolici, povraćanje krvavog sadržaja, gastrointestinalna krvarenja, gastrointestinalna perforacija
  • akutni edem kože ili sluznica, teške reakcije na koži u obliku eritema multiforme, epidermalna nekroliza
  • poremećaj rada bubrega, upala bubrega.

Kako čuvati Fidiprofen 200 mg šumeće tablete

Fidiprofen 200 mg šumeće tablete čuvajte izvan pogleda i dohvata djece. Lijek treba čuvati na temperaturi ispod 25°C u originalnom pakiranju.

Fidiprofen 200 mg šumeće tablete ne smijete upotrijebiti nakon isteka roka valjanosti navedenog na pakiranju. Rok valjanosti odnosi se na zadnji dan navedenog mjeseca. Nikada nemojte nikakve lijekove bacati u otpadne vode ili kućni otpad. Pitajte svog ljekarnika kako baciti lijekove koje više ne koristite. Ove će mjere pomoći u očuvanju okoliša.

Što Fidiprofen 200 mg šumeće tablete sadrže

Jedna šumeća tableta sadrži 342 mg ibuprofen-DL-lizina što odgovara 200 mg ibuprofena.

Drugi sastojci su: natrijev karbonat, bezvodni; natrijev dihidrogencitrat; natrijev hidrogenkarbonat; povidon (K-25); saharinnatrij; aspartam; ksilitol; aroma limuna i simetikon emulziju.

Način i mjesto izdavanja lijeka

Lijek se izdaje bez recepta, u ljekarni i specijaliziranim prodavaonicama za promet na malo lijekovima.


časopis pitajte nas